Jste zde: Domácí stránka |
Rugby Club Zlín > Ragby > Pravidla

Pravidla

Pravidla

Ragby je kolektivní míčový sport, který se prvně hrál na počátku 19. století v Anglii. K stávajícím pravidlům fotbalu byla přidána možnost nosit míč v rukou. Hráči se vždy před utkáním domluvili, podle kterých pravidel budou hrát. Šišatý míč se objevuje v roce 1851, k první kodifikaci pravidel došlo v roce 1871.

Pravidla

Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut na hřišti o velikosti fotbalového, na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko). Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu, jinak dochází k předhozu. Míč se smí také kopat.

V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen jinak je to nebezpečná hra (faul).

Hráči jsou vybaveni kopačkami, štulpnami, trenýrkami a dresem. Možné je ještě mít chránič lýtek, suspensor, chránič ramen, chránič zubů, specialní helmu a přilnavé rukavice bez prstů.

Bodování

  • 5 bodů - položení míče do brankoviště
  • 2 body - kop do branky (háčka) po položení
  • 3 body - kop do branky (háčka) přímo ze hry - dropgoal - míč se před kopem musí dotknout země
  • 3 body - trestný kop

Dále jsou známy ještě tyto typy ragby: rugby league, touch rugby, beach rugby a rugby 7

Nejlepšími týmy světa jsou národní týmy Nového Zélandu (All Blacks),Irska, Anglie, Jihoafrické republiky, Austrálie (Wallabies), Francie, Skotska, Walesu a Argentiny.

Nejsledovanější ragbyová liga na světě je SUPER RUGBY, kde soupeří proti sobě týmy Nového Zélandu, Austrálie, Jihoafrické Republiky, Argentiny a Japonska.

Poháry a mistrovství v ragby jsou Rugby World Cup (RWC), Six Nations Tournament, The Rugby Championship.

 

Nově příchozím zájemcům o ragby doporučujeme prohlédnout si tuto animovanou prezentaci pravidel ragby:

Loading...

Ragby